Święto Niepodległości

14 listopada 2023

Pierwszy obowiązek, który spoczywa na nas współczesnych i na młodym pokoleniu, to obowiązek szacunku dla przeszłości historycznej”

                                                                                                                                                                                Kardynał Stefan Wyszyński

Wyjątkowy charakter miały tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Białopolu. W sobotę, 11 listopada 2023 r. na Placu Wolności odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, upamiętniającą wszystkich Rodaków oraz Żołnierzy 9 Pułku Piechoty Legionów AK, którzy przez swoją walkę i często ofiarę życia przyczynili się do przywrócenia wolności naszej Ojczyzny. Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Białopolu, w intencji Ojczyzny, którą celebrowali Ksiądz Marian Wyrwa – Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Białopolu i Piotr Rawlik – Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Buśnie. Po nabożeństwie odbył się występ artystyczny w wykonaniu uczniów klasy III z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu. Następnie wszyscy zgromadzeni w asyście pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej w Białopolu i Teremcu oraz PSP w Białopolu udali się na Plac Wolności, gdzie miały miejsce dalsze oficjalne uroczystości.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, Henryk Maruszewski – Wójt Gminy Białopole i Waldemar Wilgos – Przewodniczący Rady Gminy Białopole dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy, którą poświęcili księża. Następnie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły w miejscu upamiętnienia wieńce. Byli to przedstawiciele: Gminy Białopole, Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu, Banku Spółdzielczego, Ośrodka Zdrowia, Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” oraz Spółdzielni Usług Rolniczych. Uczennica PSP – Nikola Krasnowska przedstawiła krótką historię 9 Pułku Piechoty Legionów AK, patrona naszej szkoły. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Henryk Maruszewski – Wójt Gminy Białopole, który również podziękował wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie.

.

Kontakt

Adres: Chełmska 1, 22-135 Białopole
Telefon:(82) 568 22 04
Fax:(82) 568 22 86
E-mail: gmina@bialopole.eu
NIP: 5632159393
REGON: 110198110

Godziny pracy

Pon
7:30 - 15:30
Wt
7:30 - 15:30
Śr
7:30 - 15:30
Czw
7:30 - 15:30
Pt
7:30 - 15:30