PROJEKT WSPÓŁPRACA POLSKO-UKRAIŃSKA NA RZECZ ROZWOJU TURYSTYKI ORAZ ZACHOWANIA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO NA OBSZARZE OBJĘTYM MARKĄ MALOWNICZY WSCHÓD

15 stycznia 2020

 

 

W dniu 12.01.2020 r. na terenie gminy Białopole w ramach projektu Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki oraz zachowania dziedzictwa kulturowego na obszarze objętym marką Malowniczy Wschód, odbyły się Warsztaty z ozdób bożonarodzeniowych polsko-ukraińskiego pogranicza oraz  Wieczór tradycji bożonarodzeniowych polsko-ukraińskiego pogranicza. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś-Ukraina 2014-2020, w partnerstwie LGD „Ziemi Chełmskiej” oraz gmin: Białopole, Dorohusk, Kamień, Leśniowice, Wojsławice i Żmudź oraz ukraińskiej gminy Rivne. Organizatorzy spotkania: Gmina Białopole oraz Seniorzy i Koło Gospodyń  Wiejskich ze Strzelec.

Warsztaty  ozdób bożonarodzeniowych polsko-ukraińskiego pogranicza odbyły się w Strzelcach, które przeprowadziły trenerki – z Polski: Alicja Kucińska i z Ukrainy- Nadiia Maidanets.  Uczestnikom   zapewniono potrzebne materiały do warsztatów, natomiast  trenerki przekazały  instrukcje  do wykonania ozdób. Celem  było m.in. poznanie kultury i tradycji obydwu krajów. Uczestnicy podczas warsztatów opowiadali o tradycjach świątecznych w swoich krajach, niektórym przypomniały się czasy dzieciństwa. 20 osób z Polski i Ukrainy wykonywało  różnego rodzaju ozdoby świąteczne, m.in.  choinki,  gwiazdki, śnieżynki. Wszyscy uczestnicy  pracowali z ogromnym zapałem. Czas upływał w miłej, rodzinnej atmosferze. Następnie wszyscy uczestnicy warsztatów i zaproszeni goście z Ukrainy zebrali  się w świetlicy w Strzelcach, gdzie odbyła się druga część projektu pod nazwą: „Wieczór tradycji bożonarodzeniowych polsko-ukraińskiego pogranicza”. Na  spotkanie przybyli:

– Olena Pasaman – Zastępca  Wójta Gminy Rivne

– Oleksij Nesteruk –  Sołtys Wsi Huszcza

– Olena Basztanska – Kierownik Zespołu Opalinka

–  Sergiej Solomianiuk – Kierownika projektu

– Anna Lipnicka – Kierownik  Biura LGD „Ziemi Chełmskiej”

– Małgorzata  Gałan – Specjalista  ds. projektów i księgowości w LGD „Ziemi Chełmskiej”

– Beata Augustynek – Radna Rady Powiatu Chełmskiego

– Henryk Maruszewski – Wójt Gminy Białopole

– Henryk Staniszewski – Radny Rady Gminy Białopole

– Konstany Ilasz – Sołtys Wsi Strzelce

– Zespół Opalinka z Ukrainy

– Zespół „Tęcza” z  Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu i Strzelcach wraz z opiekunami

– uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzelcach  wraz z nauczycielami

– Zespół  „Borowianki” z Raciborowic – Kolonii.

– Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Białopole

Po przywitaniu wszystkich gości w nastrój świąteczny wprowadzili uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzelcach, którzy przedstawili Jasełka. W pięknych strojach zaprezentowali historię narodzin Dzieciątka Jezus, oprawioną kolędami i pastorałkami. Zgromadzeni goście nagrodzili gromkimi brawami występujących artystów.

Następnie Teresa Piotrowska wraz z Józefem Ciszewskim – seniorzy ze Strzelec – przedstawili polską tradycję świąteczną i zaprosili wszystkich obecnych gości na tradycyjne podzielenie się opłatkiem i złożenie wzajemnie życzeń. Święta Bożego Narodzenia w Polsce i na Ukrainie przypadają w różnych terminach, ale w obu kulturach nie można sobie ich wyobrazić bez kolęd. Koncert kolęd polskich i ukraińskich rozpoczął  Zespół „Tęcza” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu i Strzelcach, który  zaprezentował również tańce i piosenki ludowe.  Następnie wystąpił zespół „Opalinka” z Huszczy – Ukraina, który zaśpiewał kolędy i przedstawił bożonarodzeniowe tradycje ukraińskie.  Również zespół „Borowianki” z Raciborowic – Kolonii wyśpiewał przepiękne polskie kolędy i pastorałki. Można było też obejrzeć wystawę ozdób bożonarodzeniowych wykonanych podczas warsztatów.

Podczas Wieczoru odbyła się degustacja potraw świątecznych polsko-ukraińskiego pogranicza, na  którą   Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Strzelec przygotowały m.in. barszcz ukraiński, kutię, pierogi, ryby, śledzie i wiele innych potraw. Dalsza część spotkania  przebiegała ze wspólnym śpiewaniem kolęd, poznawaniem wzajemnych tradycji i obyczajów polsko-ukraińskich oraz wspominaniem dawnych czasów i odkrywanie wspólnych korzeni.

W ramach projektu świetlica w Strzelcach została wyposażona w stoliki i  krzesła, które były wykorzystane na warsztatach, również będą wykorzystywane później po zakończeniu projektu, podczas innych rodzajów wydarzeń promujących lokalne tradycje.

Niniejszy artykuł  został przygotowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość tego artykułu leży wyłącznie po stronie  Gminy Białopole i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, IZ lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

 

         

Kontakt

Adres: Chełmska 1, 22-135 Białopole
Telefon:(82) 568 22 04
Fax:(82) 568 22 86
E-mail: gmina@bialopole.eu
NIP: 5632159393
REGON: 110198110

Godziny pracy

Pon
7:30 - 15:30
Wt
7:30 - 15:30
Śr
7:30 - 15:30
Czw
7:30 - 15:30
Pt
7:30 - 15:30