W dniu 07.07.2019 r. Gmina Białopole uczestniczyła w XXII Turnieju Gmin „Między Nami Sąsiadami”, który odbył się  w tym roku na placu targowym w Wojsławicach.

W turnieju udział wzięło 8 gmin z obszaru działania Stowarzyszenia LGD „Ziemi Chełmskiej”: Białopole, Dorohusk, Dubienka, Horodło, Kamień, Leśniowice, Wojsławice, Żmudź. Nasza Gmina w ogólnej punktacji zdobyła tyle samo punktów, co Gmina Horodło - 50 i zajęła piąte miejsce, ze względu na mniejszą liczbę pierwszych miejsc.

Wyniki poszczególnych konkurencji:

I. Konkurencja nieuwzględniona w punktacji ogólnej:

1. Prezentacja dorobku kulturalnego gmin:

Gminę Białopole reprezentował zespół  „Remedium”, który zajął 7 miejsce. Zespół otrzymał okolicznościowy dyplom oraz kosz ze słodyczami.

II. Konkurencje uwzględnione w punktacji ogólnej:

1. Kulinaria smaku - konkurs „Rolada z Królika”:

W tej  konkurencji do oceny gminy przedstawiły jedną potrawę z królika podaną z sosem zimnym - naszą gminę reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Białopola, zdobywając 5 punktów, zajmując czwarte miejsce.

1. Wystawa prac plastycznych: „Wojsławickie Świątynie”- kirigami:

Pracę na wystawę przygotowała Joanna Lewandowska, która zdobyła 1 punkt.

Konkurencje sportowe dla młodzieży:

1. Tor przeszkód:

W skład drużyny wchodzili: – Patrycja Łuć, Emilia Kulik, Błażej Pisarczuk, Antoni Kaczanowski. W tej konkurencji gmina zajęła drugie miejsce, zdobywając 7 punktów.

1. Zawody strzeleckie:

Również drugie miejsce i 7 punktów zdobyli: Patrycja Wilgos, Michał Fedec, Tomasz Piekaruk.

Konkurencje dla dorosłych:

1. Konkurs „BHP” w rolnictwie

W konkursie BHP gminę reprezentowała Joanna Kramek, zajęła drugie miejsce, uzyskując 7 punktów.

1. Wieża z kostek siana: Konkurencja polegała na budowaniu wieży z 17 kostek siana na czas. Gminę reprezentowali: Anna i Marek Komarowscy – uzyskali 6 punktów, zajmując trzecie miejsce.
  2. Strong Man: Konkurencja polegała na przeciągnięciu wozu strażackiego na dystansie 40 m po asfalcie w jak najkrótszym czasie.

Naszą gminę reprezentował Grzegorz Wygoda, który zdobył 1 punkt.

4. Przeciąganie liny:

Konkurencja przeznaczona była dla sołtysów i radnych, w skład drużyny Białopola weszli: Agnieszka Kędzierska, Mariusz Kamiński, Artur Łukaszewski, Kazimierz Ciężki, Henryk Staniszewski. Reprezentanci zdobyli 1 punkt.

1. Zawody strażackie.

W tej konkurencji czwarte miejsce, a zarazem 5 punktów zdobyli – Jacek Kaliński, Tomasz Ostrowski, Paweł Suwała, Michał Buliński z OSP Horeszkowice.

1. Zawody wędkarskie:

Naszą gminę reprezentował Arkadiusz Olszewski i Ryszard Mierzwa, którzy zajęli drugie miejsce i zdobyli 7 punktów.

7. Polewaj, nie rozlewaj:

Konkurencja przeznaczona była dla Wójtów i Przewodniczących Rady Gminy. Nasi reprezentanci - Wójt - Henryk Maruszewski i Zastępca Przewodniczącego – Mieczysław Niedźwiedzki zdobyli dla gminy 3 punkty, zajmując szóste miejsce.

Tak jak każdego roku: przeciąganie liny jak i konkurencja przeznaczona dla władz były najbardziej oglądanymi konkurencjami na turnieju, które dostarczyły najwięcej emocji.