W dniu 08.07.2018 r. Gmina Białopole uczestniczyła w XXI Turnieju Gmin „Między Nami Sąsiadami”, który odbył się  w tym roku na boisku sportowym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Horodle. W turnieju udział wzięło 7 gmin z obszaru działania Stowarzyszenia LGD „Ziemi Chełmskiej”: Białopole, Dorohusk, Horodło, Kamień, Leśniowice, Wojsławice, ŻmudźNasza Gmina w ogólnej punktacji zdobyła tyle samo punktów, co zwycięzca Turnieju - Gmina Horodło - 53 i zajęła drugie miejsce, ze względu na mniejszą liczbę drugich miejsc.

Wyniki poszczególnych konkurencji:

I. Konkurencja nieuwzględniona w punktacji ogólnej:

1. Prezentacja dorobku kulturalnego gmin:

Gminę Białopole reprezentował zespół  „Tęcza”, który zajął 4 miejsce. Zespół otrzymał okolicznościowy dyplom oraz kosz ze słodyczami.

II. Konkurencje uwzględnione w punktacji ogólnej:

1.Kulinaria smaku - konkurs „Szynka pieczona w cieście”:

Do oceny w tej  konkurencji gminy przedstawiły po jednej potrawie pochodzenia zwierzęcego - naszą gminę reprezentowała Jolanta Ciszewska, zdobyła 1 punkt, zajmując siódme miejsce. 

2. Wystawa prac rzeźbiarskich: „Płaskorzeźba herb Horodła”:

Pracę na wystawę przygotował Aleksander Walczuk, który zajął drugie miejsce zdobywając zarazem 6 punktów.

Konkurencje sportowe dla młodzieży:

1. Wyścigi rzędów:

W skład drużyny wchodzili: – Sandra Głąb, Weronika Drozd, Dawid Korniak, Kacper Domański. W tej konkurencji gmina zajęła trzecie miejsce, zdobywając 5 punktów.

2. Bieg płetwonurków:

W tej konkurencji pierwsze miejsce i 7 punktów zdobyli: Julia Kamińska, Martyna Daniel, Michał Cor, Jakub Sarzyński.

Konkurencje dla dorosłych:

1. Konkurs „BHP” w rolnictwie

W konkursie BHP gminę reprezentował Adam Kościuk, zajął czwarte miejsce, uzyskując 4 punkty.

2. Wykopki czas zacząć: Konkurencja polegała na obieraniu i tarciu na czas przygotowanego kilograma ziemniaków. Gminę reprezentowały: Dorota Bronicka
i Elżbieta Kamecka – Panie uzyskały 5 punktów, zajmując trzecie miejsce.

3. Strong Man: 

Naszą gminę reprezentował Michał Futyma, który zdobył 5 punktów, zajmując trzecie miejsce.

4. Przeciąganie liny:

Konkurencja przeznaczona była dla sołtysów i radnych, w skład drużyny Białopola weszli: Alicja Kucińska, Mariusz Kamiński, Wiesław Tkaczyk, Kazimierz Ciężki, Henryk Staniszewski. Reprezentanci zdobyli 4 punkty - zajęli czwarte miejsce. 

5. Zawody strażackie. 

W tej konkurencji pierwsze miejsce, a zarazem 7 punktów zdobyli – Łukasz  Kaliński, Tomasz Ostrowski, Jarosław Różański, Michał Buliński z OSP Horeszkowice.

6. Zawody wędkarskie:

Nasza gminę reprezentował Zdzisław Rusak i Ryszard Mierzwa, którzy zajęli pierwsze miejsce i zdobyli 7 punktów.

6. Dojenie „sztucznej krowy” na czas:

Konkurencja przeznaczona była dla Wójtów i Przewodniczących Rady Gminy. Nasi reprezentanci - Wójt - Henryk Maruszewski i Przewodniczący – Waldemar Wilgos, zdobyli dla gminy 2 punkty, zajmując szóste miejsce. W tym roku konkurencje: przeciąganie liny jak i dojenie sztucznej krowy były najbardziej oglądanymi konkurencjami na turnieju, które dostarczyły najwięcej emocji.

Punktacja ogólna:

I miejsce – Gmina Horodło - 53 pkt

II miejsce – Gmina Białopole - 53 pkt

III miejsce – Gmina Kamień  -52 pkt

IV miejsce – Gmina Dorohusk - 47 pkt

V miejsce – Gmina Żmud - 39 pkt

VI miejsce - Gmina Leśniowice - 35 pkt

VII miejsce – Gmina Wojsławice- 35 pkt

Za udział w turnieju wszystkie gminy otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy, natomiast zawodnicy biorący udział we wszystkich konkurencjach – puchary, dyplomy, nagrody rzeczowe. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy reprezentowali naszą  gminę na turnieju oraz Paniom, które udostępniły swoje prace artystyczne na udekorowanie stoiska promocyjnego gminy. Gospodarzem XXII edycji Turnieju  Gmin „Między Nami Sąsiadami”  w 2019 roku będzie gmina Leśniowice.